Jak se starat o dřevěný nábytek

Každý dřevěný nábytek potřebuje údržbu bez ohledu na to, zda je pokryt lakem, olejem nebo voskem. Pokud budete správně pečovat o nábytek, tak po dlouhou dobu nebude ztrácet svůj vzhled a potěší oko.  Před samotnou aplikací zkuste na malém a méně viditelném místě, jak dřevěný nábytek na přípravek reaguje. V tomto článku vám představujeme základní metody péče o nábytek.

 

Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Chcete-li uchránit nábytek před vyblednutím a škrábanci, řešení impregnace a leštění:

  1. Leštění se syntetickou pryskyřici a rozpouštědlem

Tento populární low-cost nástroj se v poslední době velmi často používá, neboť dává každému nábytku lesk, čistý povrch před skvrnami a špínou. Kombinace pryskyřice a rozpouštědla se nanáší nástřikem a má charakteristický zápach. Tyto prostředky jsou vhodné pouze na lakované povrchy, na plochách pokrytých olejem nebo voskem může klesnout bílý sediment.

  1. Olejování

Zásadně používáme přírodní olej, který dává nábytku lesk a ochranu, nanáší se na staré olejové nátěry. Olejování slouží k posílení starého laku a k vytvoření dodatečně ochranného filmu.

  1. Voskování

K péči o všechny druhy nábytku se nejčastěji používá vosk. Nábytek pokrytý vrstvou vosku je na údržbu o něco složitější. Pomoci vám však může mléko, protože obsahuje i vosk.  Údržba voskem vytváří další ochrannou vrstvu, nábytek má přírodní lesk. Péče o dřevěný nábytek je dost jednoduchý, nutná je pravidelnost.

Nábytek ze dřeva potřebuje určitou vlhkost vzduchu, protože má vlastnost nasávat do sebe vlhkost a při suchém prostředí se naopak smršťovat. Ideální vlhkost vzduchu je v rozmezí 40 – 60% a teplota vzduchu přibližně 20 ° C. Pozor i na pokládání mokrých a vlhkých předmětů, mohou zanechávat na povrchu stopy. Při správné péči nábytek vydrží déle spoustu let, potěší vás svou krásou.

 

Psací stůl Sokrat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *