Jak se starat o dřevěný nábytek

Každý dřevěný nábytek potřebuje údržbu bez ohledu na to, zda je pokryt lakem, olejem nebo voskem. Pokud budete správně pečovat o nábytek, tak po dlouhou dobu nebude ztrácet svůj vzhled a potěší oko.  Před samotnou aplikací zkuste na malém a méně viditelném místě, jak dřevěný nábytek na přípravek reaguje. V tomto článku vám představujeme základní metody péče o nábytek.

 

Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Chcete-li uchránit nábytek před vyblednutím a škrábanci, řešení impregnace a leštění:

  1. Leštění se syntetickou pryskyřici a rozpouštědlem

Tento populární low-cost nástroj se v poslední době velmi často používá, neboť dává každému nábytku lesk, čistý povrch před skvrnami a špínou. Kombinace pryskyřice a rozpouštědla se nanáší nástřikem a má charakteristický zápach. Tyto prostředky jsou vhodné pouze na lakované povrchy, na plochách pokrytých olejem nebo voskem může klesnout bílý sediment.

  1. Olejování

Zásadně používáme přírodní olej, který dává nábytku lesk a ochranu, nanáší se na staré olejové nátěry. Olejování slouží k posílení starého laku a k vytvoření dodatečně ochranného filmu.

  1. Voskování

K péči o všechny druhy nábytku se nejčastěji používá vosk. Nábytek pokrytý vrstvou vosku je na údržbu o něco složitější. Pomoci vám však může mléko, protože obsahuje i vosk.  Údržba voskem vytváří další ochrannou vrstvu, nábytek má přírodní lesk. Péče o dřevěný nábytek je dost jednoduchý, nutná je pravidelnost.

Nábytek ze dřeva potřebuje určitou vlhkost vzduchu, protože má vlastnost nasávat do sebe vlhkost a při suchém prostředí se naopak smršťovat. Ideální vlhkost vzduchu je v rozmezí 40 – 60% a teplota vzduchu přibližně 20 ° C. Pozor i na pokládání mokrých a vlhkých předmětů, mohou zanechávat na povrchu stopy. Při správné péči nábytek vydrží déle spoustu let, potěší vás svou krásou.

 

Psací stůl Sokrat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *